Bilim adamları LED lambaları Dünya’nın ekolojisi için büyük bir tehdit olarak nitelendirdiler.

Bilim adamları, LED lambaları Dünya’nın ekolojisi için büyük bir tehdit olarak nitelendirdiler.

İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinden araştırmacılar, LED lambaların kullanımı nedeniyle gezegenimizdeki yaklaşan büyük ölçekli çevresel sorunlara ilişkin bir tahmin yayınladılar. ISS’den son on yılda yapılan gözlemler, LED lambaların şehirlerdeki eski akkor lambaların pratik olarak yerini aldığını göstermiştir. Bu nedenle, zaten mavi olan Dünya, artık geceleri spektrumun mavi kısmında da parlıyor – bu ciddi bir sorun.

Mavi ışık dünyamız için doğal değildir – aksine, parlak ışık kaynakları her zaman Güneş ya da ateşin alevi gibi kırmızı ya da turuncuydu. Ay ışığıyla karıştırılmamalıdır – Ay kendisini yaymaz, ancak yıldızımızın ışığını yansıtır. Bu durum milyonlarca yıldır var ve Dünya’daki yaşam buna uyarlandı. Bu nedenle, şimdi, aniden çok fazla mavi ışık olduğunda, sadece insanlar değil, gezegenin tüm ekosistemi bundan muzdariptir.

Bilim adamları, tüm gelişmiş ülkelerde insanların uyku ve uyanıklık döngülerinden sorumlu olan melatonin üretiminin azaldığını belirtiyorlar. Gökbilimciler, ışık kirliliğinin yıldızları gözlemlemelerini zorlaştırdığından şikayet ediyor ve biyologlar böceklerin davranışlarında garip anormallikler olduğunu belirtiyorlar. Buna paralel olarak ekonomistler, LED aydınlatmaya geçişin yararının büyük ölçüde abartıldığını ve çoğu zaman sadece değerlendirmenin içeriğine bağlı olduğunu hesapladılar. İnsanların eski akkor lambalara geri dönmesi veya yeni bir şey icat etmesi gerekebilir.

Leave a Reply

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir