Google Grace Hopper fiber optik denizaltı kablosunu piyasaya sürdü

Google, Grace Hopper fiber optik denizaltı kablosunu piyasaya sürdü – ABD ile Avrupa arasında 350 Tbps’lik bir kanal ortaya çıktı

Google , ABD, İngiltere ve İspanya’nın ağ altyapısını birbirine bağlayan yeni bir Grace Hopper fiber optik denizaltı kablosunu piyasaya sürdü . DataCenter Dynamics’e göre, kablo New York’tan Cornwall’daki İngiliz şehri Bude’ye döşeniyor ve bir şube de İspanyol Bilbao’ya gidiyor.

Adını Amerikalı bilim adamı ve Tuğamiral Grace Brewster Murray Hopper’dan alan Grace Hopper, 16 fiber optik çiftten oluşuyor ve 6.354 km’lik bir ana omurga üzerinden 350 Tbps verim sağlıyor.

Medya raporlarına göre, Google’ın ABD Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) bildirdiği gibi, yeni kablo 27 Eylül’de çalışmaya başladı. Bu, 2003 yılından bu yana ABD-İngiltere iletişimi için inşa edilen ilk denizaltı kablosudur. Bu Madrid’deki bulut bölgesiyle iletişim kurmak için İspanyol Bilbao’ya ek olarak bir şubeye sahiptir.

Projenin uygulanmasına katılan Lumen Technologies, yatırımların yanı sıra kablonun her iki ucundaki karasal iletişim düğümlerinden ve karasal altyapıdan sorumludur. Grace Hopper kablosu, çeşitli nitelikteki arızalar sırasında optimum iletişim kalitesini sağlamak için fiber optik anahtarlama kullanır. Diğer Google kablolarıyla bağlantı da sağlanır. Kablo geçen yıl 10 Eylül’de İspanya’ya ve 14 Eylül 2021’de Cornwall’a indi.

Leave a Reply

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir