Gürültü önleyici kulaklık kullanmak zararlı mı?

Günümüzde aktif gürültü engelleme, ucuz kulaklıklarda bile bulunabiliyor, ancak kullanımı ne kadar güvenli?

Zamanımızda, belki de yalnızca en bütçeli TWS kulaklıkların aktif gürültü engelleme teknolojisi desteği yoktur. ANC’nin artan yayılmasıyla birlikte, kullanıcılar bu teknolojinin ne kadar güvenli olduğunu giderek daha fazla merak ediyor. Hadi Beraber Anlayalım.

Aktif Gürültü Engelleme Nasıl Çalışır?

Aktif gürültü iptali ilkesini zaten tanımladık, bu nedenle şimdi yalnızca kulaklıkların ANC’sinin antifazda bir ses dalgası oluşturduğunu ve ideal olarak dış gürültüyü tamamen azalttığını söyleyeceğiz. Doğru, bu her zaman işe yaramaz. Sistemin dış seslere ayak uyduramaması ve “anti-dalga”nın geç oluşması nedeniyle, özellikle beklenmedik bazı sesler ANC’ye nüfuz eder.

Aktif gürültü engellemenin dezavantajları nelerdir?

Çoğu kullanıcı, aktif gürültü engellemenin kesinlikle nötr olduğunu algılar. Ama ANC’yi çalıştırmanın olumsuz etkilerinden şikayet edenler var. Doğru, bu tür şikayetlerin büyük çoğunluğu sıradan psikosomatiklerle açıklanır ve bir kişinin fiziksel sağlığını etkilemez.

Bu nedenle, çoğu zaman, kullanıcılar kulaklarda tıkanıklık hissinden ve buna eşlik eden, bazen çeneye yayılan baş ağrısından şikayet ederler. Bunun nedeni, düşük frekanslı seslerin bastırılması nedeniyle beyin, etrafınızdaki baskının değiştiğine inanmaya başlar ve bunu bir baş ağrısı ile bildirir. Vücudun fiziksel durumu ile ilgisi yoktur.

Biraz daha az aktif gürültü engelleme, baş dönmesine ve mide bulantısına neden olur. Ancak bu aynı psikosomatik tarafından açıklanmaktadır. Mesele şu ki, sesler ve titreşimler sadece kulaklar tarafından değil, aynı zamanda gözler ve hatta vücut tarafından da algılanıyor. ANC açıkken, beyin adımlarınızı, hareket eden arabaları ve diğer uyaranları duymazken gözler onları mükemmel şekilde görür. Farklı duyular tarafından verilen çelişkili sinyaller, vestibüler aparatı karıştırabilir ve baş dönmesine ve mide bulantısına neden olabilir.

Son olarak, insan vücudunun kendisi tam bir sessizlikten pek hoşlanmaz. Sıradan yaşamda, sürekli olarak her türlü sesle çevriliyiz. Bu bilgisayarın hafif gürültüsü, rüzgarın hışırtısı, kuşların cıvıltısı ve hatta çok sessiz bir odada duymaya başladığımız kendi nabzımızdır. Eh, gürültünün% 99,9’unu engelleyen özel olarak oluşturulmuş yankısız odalarda, tek bir kişi henüz 45 dakikadan fazla dayanamadı. Bu nedenle ANC yardımıyla dışarıdan gelen gürültünün kesilmesi bazen vücut tarafından çok iyi algılanmaz.

Aktif gürültü engelleme zararlı mı?

Çoğu insan, aktif gürültü önleme işlevinden olumsuz bir duyum almaz. Eh, yine de onlarla karşılaşan talihsiz insanların şikayetleri, vakaların büyük çoğunluğunda sıradan psikosomatiklerle açıklanır ve vücudun fiziksel durumunu hiçbir şekilde etkilemez. Aksine, ANC’nin dahil edilmesi, çok gürültülü yerlerde bile müziğin sesini maksimuma çıkarmamanızı sağlar ve böylece gelecekte işitme sorunlarından sizi kurtarır.

Leave a Reply

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir