Bilim adamları insanların müziğin ritmini hissetmelerine yardımcı olan genler buldu

Bilim adamları, insanların müziğin ritmini hissetmelerine yardımcı olan genler buldu

Vanderbilt Genetics Enstitüsü’nün (ABD) araştırmacıları, genomunun yapısıyla bir kişinin ritim hissini haklı çıkarmaya çalıştıklarında bir çıkmaza girdiler. İnsanların kendilerini daha iyi hissetmelerine ve müzikle zaman içinde hareket etmelerine yardımcı olan genleri belirlemek için 600.000 kişiyi kapsayan, türünün ilk örneği olan büyük bir çalışma gerçekleştirdiler. Sonuçlar son derece çelişkiliydi, ayrıca araştırmacılar kendileri itiraf ettikleri temel bir hata yaptılar.

Veri toplamadan “23andMe” ticari yapısı sorumluydu, bilgiler bir anket kullanılarak toplandı. Sonuç olarak, tek bir «ritim geni» nin kendi başına mevcut olmadığı ortaya çıktı, bunun yerine bilim adamları, bir kişinin müziğe olan duyarlılığını dolaylı olarak etkileyen 69 lokusu tespit ettiler. Sorun, hepsinin yürüme, denge, işitme, nefes alma gibi diğer önemli ritmik işlevlerle de ilişkili olmasıdır.

Ritimle senkronize hareket etme yeteneğinin çok zor bir beceri olduğu ortaya çıktı. Araştırmacıların tahminlerine göre kalıtsal genetiğin bu özellikteki rolü% 16’dan fazla değildir, bu nedenle ritmi algılama yeteneğinin diğer birçok faktörden etkilendiği açıktır.

Bilim insanlarının temel sorunu, çalışma sırasında sosyal ve etik normları ihlal etme korkusuydu. Bu nedenle, kendilerini yalnızca Avrupa ülkelerinde yaşayanların genlerini incelemekle sınırladılar, bu nedenle örnek temsili olarak adlandırılamaz.

Leave a Reply

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir