Çin, güneş enerjisini toplamak ve Dünya’ya iletmek için panelleri yörüngeye fırlatacak

Çinli enerji şirketi Longi Green Energy (Xidian), enerji toplamak ve günün saatinden bağımsız olarak sürekli olarak Dünya’ya iletmek için birkaç güneş panelinin Dünya’ya yakın yörüngeye yakında gönderileceğini duyurdu.

Longhi bu alanda öncü değildir. Bloomberg’e göre, 9 yıl önce California Teknoloji Enstitüsü (CalTech), uzayda güneş panelleri kullanmak için bir hibe aldı. Benzer çalışmalar Japonya, Hindistan ve Rusya’dan bilim adamları tarafından yapılmıştır. Ancak, Çin en başarılısı gibi görünüyor.

Bunun kanıtı, uzayda toplanan güneş ışığını mikrodalga radyasyonuna dönüştürmeyi başaran ve elektriğe dönüştürüldüğü yerüstü bir resepsiyon istasyonuna iletmeyi başaran Xidian Üniversitesi araştırmacılarının başarılı deneyleridir.

Uzmanlara göre, Çin projesi devrim niteliğinde olabilir – ancak bu ciddi çabalar gerektirecektir. Bu bağlamda Çin Uzay Ajansı Başkanı Wu Zhijian, Longi tarafından kurulan güneş paneli laboratuvarının yakında yenilenebilir enerji kaynakları oluşturacak. Bunun için Ulusal Uzay Derneği ile ortaklık anlaşmasına gireceğini duyurdu.

Leave a Reply

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir