Günde sadece altı kez dambıl kaldırmak kas gücünü yüzde 10 artırır

Günde sadece altı kez dambıl kaldırmak kas gücünü yüzde 10 artırır

Avustralya’daki Edith Cowan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, düzenli, kısa, basit egzersizin güç kazanımları için uzun ama seyrek egzersizlerden daha önemli olduğunu kanıtladılar. Bu yılın başlarında, antrenman süresinin önemli olmadığını kanıtladılar – vücudun uygun yükü alması için günde sadece üç saniye egzersiz yapmak yeterlidir. Şimdi bunu bir adım daha ileri götürdüler ve özel bir deneyde uzun ve kısa antrenmanları karşılaştırdılar.

Biceps egzersizi, dambılların hızlı bir şekilde omuza kaldırıldığı ve ardından kolun tam uzantısı ile yavaşça indirildiği temel olarak seçildi. Birinci takım, iki gün arayla arka arkaya beş gün altı tekrar yaptı. İkinci grup haftada bir kez altı tekrar ve üçüncü – bir günde 30 tekrardan oluşan uzun bir egzersiz yaptı.

Deney bir ay sürmüş ve sonuçlarına göre ikinci grup herhangi bir başarı elde edememiştir. Üçüncü grupta kaslar hacim olarak %5.8 büyüdü, ancak kuvvette bir artış olmadı. İlk grup en iyi sonucu gösterdi, hem kas kütlesinde artış hem de güçte %10’luk bir artış oldu. Buradan Avustralyalı bilim adamları, basit ve kısa olsa da düzenli egzersizlerin nadir ancak uzun olanlardan çok daha büyük bir etki sağladığı sonucuna vardılar

Leave a Reply

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir