iPhone yine de USB Type-C’ye geçmek zorunda kalacak

iPhone yine de USB Type-C’ye geçmek zorunda kalacak

En azından Avrupa Birliği topraklarında. Tek bir şarj cihazı formatının uygulanmasına ilişkin karar, Avrupa Parlamentosu tarafından yeni kabul edildi.

2024’ün sonunda, 2012 yılında iPhone 5 modelinde piyasaya sürülen tescilli Lightning yerine USB Type-C konektörlü iPhone’lar ve diğer Apple cihazları piyasaya sunulacak.

Ve bu, Amerikan şirketinin kendisinin kararı değil, Avrupa Parlamentosu tarafından yeni kabul edilen yeni bir yasadır. Doğal olarak, yalnızca Avrupa Birliği bölgesini ilgilendirir ve teorik olarak Apple, hem Lightning hem de USB Type-C ile gadget’lar üretmeye devam edebilir.

Bir yandan, üretim maliyetleri açısından her bir cihazın iki versiyonunu üretmek ekonomik olarak daha az ekonomiktir. Ancak diğer yandan bu, Apple’ın markalı şarj cihazlarının satışından daha fazla kazanmasını sağlayacaktır. Yeni AB yasası telefonlar, akıllı telefonlar, tabletler, kameralar, kulaklıklar, taşınabilir konsollar, hoparlörler, e-okuyucular, taşınabilir navigasyon cihazları ve dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir.

Cihaz kablo ile şarj oluyorsa ve 100 W gücü yetiyorsa USB Type-C konnektör kullanılmalıdır.

Leave a Reply

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir